Brainspotting

2025.04.11

A testtudaton és tekintetponton alapuló mélylélektani módszer

A brainspotting egy modern, testorientált és mélyre ható pszichoterápiás módszer, amelyet David Grand amerikai terapeuta dolgozott ki 2003-ban. A módszer születését egy véletlenszerű felfedezés indította el: Grand az EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) egyik ülésén vette észre, hogy amikor a kliens tekintete egy adott pontra fókuszál, szokatlanul mély testi és érzelmi folyamatok indulnak el. E felismerés nyomán alakult ki a brainspotting, amely azóta világszerte elismert traumafeldolgozó és erőforrás-építő technikává vált.

A brainspotting azon az elméleten alapul, hogy "ahová nézel, az befolyásolja, amit érzel". Egy brainspot olyan szemmozgással összefüggő pozíció, amelyhez valamilyen testi vagy érzelmi reakció társul – például feszültség a mellkasban, torokszorítás vagy megkönnyebbülés. Ezek a pontok hozzáférést biztosítanak az agy mélyebb, nem tudatos rétegeiben tárolt élményekhez, különösen a traumatikus emlékekhez.

A brainspotting folyamata során a terapeuta segít megtalálni a kliens számára releváns tekintetpontot, miközben bilaterális zene (váltott oldalú hangstimuláció) segíti az agy két féltekéjének integrált működését. A kliens ezután mindfulness-szerű, tudatos jelenléti állapotban marad, és a kiváltott testérzésekre, érzelmekre és képekre fókuszál, anélkül, hogy verbálisan elemezné az élményeket. Ezáltal a belső folyamatok természetes módon bontakoznak ki és oldódnak fel, gyakran szavak nélkül.

A módszer két fő típusban alkalmazható:

  • Traumafeldolgozás során a kliens a negatív testérzéseken keresztül dolgozza fel a múltbeli fájdalmas élményeket.

  • Erőforrás-építés (expansion) esetén a pozitív élményekhez és testérzetekhez társított brainspotokat használjuk a belső stabilitás és önbizalom növelésére.

Az ülés során a terapeuta gyakran használ pointert – egy pálcaszerű eszközt –, amely segít a megfelelő szempozíció (brainspot) megtalálásában és megtartásában.

A brainspotting sokféle problémára hatékonyan alkalmazható: traumák, szorongás, pánikzavar, depresszió, krónikus fájdalom, teljesítményszorongás, de sportolók és előadóművészek is használják teljesítményfokozásra. A módszer különlegessége, hogy rugalmas, kreatív és egyénre szabható, nem követ szigorú protokollt, hanem a kliens testi-érzelmi folyamataira hangolódik. A munka gyakran nonverbális, így olyanok számára is hasznos lehet, akik nehezen fejezik ki magukat szavakkal. A terapeuta részéről mély ráhangolódást, empátiát és jelenlétet igényel, hiszen az ülés menetét a kliens belső folyamatai vezérlik.

A brainspotting hatékonyságát egyre több kutatás támasztja alá. Egy 2021-es tanulmány szerint például a módszer szignifikáns javulást eredményezett PTSD-s tünetek esetén, már néhány ülés után is (Hilton et al., 2021).

A brainspotting egy gyengéd, de mélyreható módszer, amely lehetőséget ad arra, hogy a test bölcsessége révén hozzáférjünk és átdolgozzunk mélyen elraktározott élményeket – utat nyitva a gyógyulás és belső fejlődés felé.